Продаж землі сільськогосподарського призначення на майданчику ТБ «УЕБ»

Нарешті питання вільного продажу землі зрушило з місця. Останні 15 років спекуляції з приводу зняття мораторію на купівлю/продаж сільськогосподарських угідь ще більше заплутували простих українців.

Почому нині земля?

Державні органи 5 років тому розрахували ціну землі за дуже заплутаною методикою. З цього розрахунку, усереднена вартість 1 га сільгоспугідь в Україні становить 8573 грн. Незалежні експерти вважають, що ця цифра завищена. Вони посилаються на методику експертно-грошової оцінки земельних ділянок, введену постановою КМУ №1531 від 11.10.02 р

Одним з основних показників, що враховуються при розрахунку ціни, є рентабельність сільськогосподарського бізнесу. Згідно з офіційною статистикою, більшість аграріїв високою рентабельністю виробництва не страждають. Тому, швидше за все, земля буде продаватися за ціною значно нижчою за офіційну.

Свого часу деякі українські землевласники, які встигли придбати земельні сертифікати на право приватної власності на землю, платили за 1 га від 600 грн. до 2,5 тис. грн. Наприклад, юристи дотримуються думки, що при первинному продажі ціна землі буде низькою, і вона може бути скуплено за безцінь. Пристойна ціна землі проявиться не раніше третьої перепродажу.

З прогнозами рівня пропозиції сільськогосподарських земель в Україні така ж плутанина, як і з вартістю 1 га

Наприклад, деякі аграрії і чиновники вважають, що безкоштовно отриману землю переважна більшість селян легко продадуть за скромну плату. Однак фахівці вважають, що це не так, навіть з урахуванням того, що приблизно 50% земельних паїв належать пенсіонерам. Свого часу були випадки, коли земельні сертифікати продавали за пляшку горілки. За словами одного з керівників сільгосппідприємства в Закарпатті, у нього вже є цілий пакет пропозицій від місцевих пенсіонерів продати земельні паї площею 1,9 га по 50-300 грн. Додаткову інформацію дивіться тут: sale.ueex.com.ua.

Але це, скоріше, виняток із правила, пов’язане зі специфікою західно-українського регіону, де більша частина землі пустує. В інших регіонах, особливо на півдні, де площа паю досягає 15-20 га на одну людину, кожен власник за оренду (2,5% в рік від вартості паю відповідно до Указу Президента від 03.12.99 р «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки «) отримує від сільгоспвиробника щорічно в середньому близько 1 тис. грн. грошима і продукцією.

Хоча це не такі вже великі гроші, власники паїв не виявляють великого бажання розлучитися з землею

Відносно стабільна орендна плата призвела до того, що чимало селян розглядають сьогодні земельну ділянку як джерело гарантованого доходу. І вони навряд чи погодяться продати свій пай. Тому активність продавців землі буде пов’язана також з наявністю платоспроможних орендарів на їх землях.

У чорноземної зоні України середній розмір земельного паю становить 5 га і більше, і без техніки на таких ділянках робити нічого. Статистика показує, що від 70% (на заході) до 85% (на півдні) сільських жителів України отриману землю самі не обробляють. знайти його можна тут: https://sale.ueex.com.ua/filter/land-parcel.

Таким чином, можна зробити висновок, що потенційними продавцями землі будуть, перш за все, пенсіонери, городяни, які успадкували ділянки сільськогосподарської землі, а також селяни в регіонах, які сільгоспвиробники обійшли своєю увагою.

minimalogic-blog