Нововведення на українському ринку землі

Якщо влада встигає виконати «дорожню карту», то українці отримують із 1 липня стартову модель ринку землі. Вона дозволить 7 мільйонів власників землі в теорії вийти на даний ринок і реалізувати свої ділянки. На сьогоднішній день цього хочуть 6-15% мешканців. Тверде рішення вже зараз отримати за свій пай гроші є у 3% населення, що володіють землею, а ще 10% вирішили відкласти ухвалення подібного рішення до затвердження відповідної для них ціни.

А готових придбати землю набагато більше. З усього сказаного видно, що можливість швидкого старту роботи земельного ринку досить висока. Ось тільки обсяг його на перших етапах незначний — приблизно 1 млрд доларів на рік. Це трохи більше 1% ВВП країни і набагато менше необхідного рівня вкладень в економіку країни для її нормального розвитку.

Якщо провести паралель, то старт ринку землі прирівнюється з експортом відходів олійно-жирової промисловості, що використовується в годівлі тварин (макуха і шрот). Істотне зростання ринку очікується лише у 2024 році після відкритого до неї доступу з боку юридичних осіб.

У кого є доступ до української землі

Фінансові шанси майбутніх клієнтів невисокі. І це у всіх категоріях, а їх три. Вони описані нижче.

Прості учасники мають намір кожну секунду купувати землю, здавати її в оренду та перепродавати у 2024 році. Додаткова маржа від продажу, за підрахунками експертів (окрім придбання орендної плати на рік у розмірі 10-15% від нормативна грошова оцінка землі) становить не менше 25%. Вони бачать землю як нову альтернативу традиційним активам через депозити, нерухомість тощо. На УЕБ є більше інформації про торги sale.ueex.com.ua/filter/bankrupts-property.

Земля є альтернативою звичайним активам (вкладам, нерухомості та іншим). Дозволено зустріти новітній термін – клуб приватних земельних інвесторів. Але не всі готові зануритися в нову специфіку ринку, яка може виявитися незрозумілою. Крім того, не у всіх є вільні гроші, які дозволено витрачати на землю.

Друга категорія потенційних клієнтів – це велика кількість фермерських господарств, які за масштабом підприємницької діяльності є малими та середніми. Вони вирішили придбати землю, швидше за все, кожен, щоб розтягнути своє сільськогосподарське виробництво або, у разі мрії одного з власників, продати свою землю для вирішення питань особистого фінансування.

Але у фермерів небагато грошей. Вони, безумовно, намагаються «підняти» капітал для бажаного відкриття ринку. За їхніми словами, сьогодні вони можуть придбати близько десятої частини орендованих площ. Офіційні джерела надали інформацію, що в Україні більше великої кількості фермерських господарств обробляють по 20-50 га землі. Звісно, є винятки – це фермери, площа яких перевищує 1000 га.

Представники великих компаній у особі довірених осіб, членів їхніх сімей, кращих топ-менеджерів компаній. В основному задіяні лише їхні оборотні кошти, а вартість орендованої землі сягає мільярдів. Це навіть якщо врахувати стартову ціну, яка складе, швидше за все, 30-50 тис. грн за га.

У зв’язку з цим багато великих гравців вирішили вийти на ринок землі з чеками, щоправда, в найближчі два роки. До речі, холдинги будуть орієнтуватися на нещасні 5-15% власників, які хочуть продати власні земельні паї. Та й учасників, які бажають подвоїти гроші, не так вже й багато. Крім того, не всі земельні ділянки перебувають у їх власності. Якщо взяти 100 найбільших агрохолдингів, то їм належить приблизно 15% сільськогосподарських угідь.

Банки можуть вирішити грошові труднощі кваліфікованих клієнтів землі. Але програми фінансування гравців ринку землі ще не готові. Це замикає коло. Фінансовим установам невигідно співпрацювати з великою кількістю дрібних підприємців, а тому вони не дуже поспішають зустрічатися. З моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна за 1 га сільськогосподарських угідь для товарного сільськогосподарського виробництва склала 34 248 грн.

На платформі Prozorro пройшли перші успішні земельні аукціони. Як повідомляє прес-служба Мінагрополітики та продовольства, 8 листопада Кам’янко-Бузькій міській адміністрації вдалося продати частину земель несільськогосподарського призначення площею 230 соток. На землю було троє претендентів. В результаті стартова ціна легко злетіла, збільшившись більш ніж в 3 рази – з 704 тис. до 3 млн. грн.

Також повідомлялося, що Дрогобицька адміністрація передала в оренду 1,3 га землі несільськогосподарського призначення терміном на три роки за 227 тис. грн. впродовж року.

minimalogic-blog